Asi na ně už máme natrénováno z playoff, culí se jubilant Vaněk

René Chyla, 22.01.2017
Nastoupil do svého 250. ligového zápasu v porubském dresu a své jubileum okořenil gólem, jímž vyhnal hodonínského Zdenko Kotvana z domácí branky. „Ta první třetina nám určitě výrazně pomohla do zbytku zápasu,“ rekapituluje pětadvacetiletý Rostislav Vaněk první třetinu, kterou RT TORAX vyhrál na hodonínském ledě vysoko 4:0. „Od toho jsme se pak odrazili,“ doplňuje.

STATISTIKY & FAKTA: ROSTISLAV VANĚK #17
Věk: 25 let, narozen 14. května 1991 Výška: 175 cm Váha: 75 kg Post: útočník, hokejku drží napravo Mateřský klub: HC VÍTKOVICE RIDERA Další kluby: HC Olomouc (2010-2011) Úspěchy: účast na univerziádě (2014, 2015), 3. místo II. liga (2014, 2015)

Sobotní odpoledne zavedlo porubské hokejisty na jih Moravy, kde se Sršňova parta postavila čtvrtému celku tabulky z Hodonína. Zápas to byl pro každého jako každý jiný, speciálním jubilejním se však stal pro ostravského Rostislava Vaňka, který nastoupil za Porubu v seniorském A-týmu již do 250. ligového zápasu. „O něčem takovém jsem neměl vůbec potuchy, dozvěděl jsem se to až od kluků v kabině,“ prozrazuje vítkovický odchovanec, který v druhém nejslavnějším hokejovém ostravském klubu strávil mnoho let také v mládežnických kategoriích.

„Jako mazák si ale určitě nepřipadám, spíše právě naopak. Od toho tam jsou jiní,“ směje se. Porubští hokejisté začali náramně, v první třetině vymazali Drtiče z ledu a na horkém jihomoravském ledě vedli po dvaceti minutách těžko uvěřitelných 4:0. „První třetina nám určitě moc pomohla do zbytku zápasu, protože jsme na ně vletěli, napadalo nám to tam a od toho jsme se potom odrazili. Sice jsme si to pak ještě dokázali zkomplikovat dvěma góly, ale naštěstí jsme vedení dokázali udržet,“ připomíná zbytek duelu, kdy Drtiči zabrali a RT TORAX ještě řádně potrápili.

BAFAJÍCÍ PAROSTROJ Z KONCE ROKU OPĚT NAHRADIL PROMAZANÝ BRANKOSTROJ, ODNESL TO HODONÍN »

Když už to vypadalo, že Hodonín vstřelí kontaktní gól a bude tak Porubským na dostřel, Ostravané vždy uštědřili domácím pořádnou ránu v podobě další branky. „To bylo nesmírně důležité, že jsme dokázali v pravý moment znovu odskočit,“ je si vědom důležitých gólů na 5:2 a poté následně také na 6:3. Sršňova družina těžila zejména z parádních přesilovek, jelikož v úvodní třetině využila hned tři z nich. „Začali jsme je trochu více trénovat a je skvělé, že jsme to dokázali konečně převést i do ostrého utkání,“ pochvaluje si sehranost porubského kádru.

Právě Rostislav Vaněk byl tím posledním, který zužitkoval třetí početní převahu a který střelou nad vyrážečku Kotvana vyštval domácího gólmana z brankoviště již v šestnácté minutě. „Nejprve jsme zakládali útok, kdy to Puškin dával Sedlovi, který to nějak zavezl do útočné třetiny. Pak se to dostalo k Sájovi na křídlo, který mi to hodil a já už jen zametal,“ popisuje blíže čtvrtou branku svého mužstva, která zmrazila hodonínské publikum, jež bylo svědky parádního porubského koncertu.

Rostislav Vaněk nabírá před playoff formu, dokázal bodovat již ve čtyřech utkáních v řadě. Vše nastartoval debakl ve Vsetíně.

„My jsme věděli, že tolik gólů už dát nemusíme, na druhou stranu jsme se asi zbytečně moc stáhli,“ pokračuje pětadvacetiletý útočník. „Tady je to ale vždy velmi těžké, protože diváci někdy trochu přitopí, z čehož pak pramení zbytečné fauly,“ dodává. Za stavu 3:5 z pohledu jihomoravského týmu měli domácí mírně navrch a vše se schylovalo k tomu, aby Drtiči potrestali pasivitu Porubských. Tomáš Sršeň si ale vybral oddechový čas, po němž Martin Piecha šestou trefou do černého rozhodl.

„Trenér nám říkal, ať se trochu zklidníme, protože vedeme, není třeba vůbec bláznit a stačí v klidu puky vyhazovat do středního pásma,“ přibližuje pokyny hlavního lodivoda při timeoutu ze 45. minuty. RT TORAX tak na ledě silného Hodonína vyhrál přesvědčivě 6:3, čímž jen potvrdil fakt, že ostravské mužstvo na to jihomoravské zkrátka vysloveně umí. Vždyť Poruba s tímto sokem neprohrála v základní hrací době již desetkrát v řadě! „Nevím, čím to je, ale asi už máme na ně za ty poslední roky docela natrénováno z playoff,“ culí se porubský sympaťák.

Poruba tak brala krátce po sedmé hodině večerní potřetí za sebou tři body, což se jí povedlo naposledy před více než dvěma měsíci. „Možná je to tím, že i na trénincích se snažíme ty situace dohrávat až do konce a chodíme po hlavě do brány,“ vysvětluje Rostislav Vaněk možnou příčinu zásadního zlomu ve výkonech i výsledcích porubského kádru. „Určitě vládne po tomto zápase spokojenost, navíc tři body z ledu nepříjemného Hodonína se určitě počítají,“ uzavírá.

Rostislav Vaněk pálí a GÓÓÓL! Poruba vede v 16. minutě v Hodoníně 4:0!